Zadzwoń
577 776 210

Czym jest padel?


Padel to gra dla fanów sportów rakietowych – można go opisać jako łatwiejszą i mniejszą wersję tenisa ziemnego z tym małym wyjątkiem że kort jest ogrodzony, przez co może również przypominać squasha.

Dzięki małym rozmiarom boiska 20 x 10 m – korty mogą się wszędzie zmieścić i bez względu na poziom zaawansowania dostarczyć świetnej rozrywki dla każdego.

W roku 2019 sport ten obchodził swoje 50 lecie istnienia. Rok 1969 jest oficjalną datą kiedy powstają pierwsze korty w Argentynie od których nastąpił dynamiczny rozwój tej dyscypliny.

Dlaczego padel?


  • korty do gry mogą być zadaszone dzięki czemu mamy do nich dostęp przez cały rok.
  • gra towarzyska
  • praktycznie bez ograniczeń wiekowych
  • kondycyjnie mniej wymagający niż squash
  • prostszy w grze niż tenis

Padel Histroia


Według oficjalnych źródeł jego wynalazca biznesem Enrique Corcuera zamieszkały w Meksyku wymyślił go już w roku 1962 rozgrywając pierwsze mecze na tyłach swojej posiadłości razem z przyjaciółmi.
Do małego boiska przypominającego kort tenisowy tylko o mniejszych wymiarach 20x10 (dysponował jednak mocno ograniczoną przestrzenią) dodał ścianki tworząc podstawy do nowej dyscypliny.

Oficjalna historia (udostępniona przez samego Enrique) jest następująca: „ściany wokół kortu powstały ponieważ mała czarna kulka której używało się w grze odbijała się od domu sąsiadów”

Pierwszy zbiór przepisów został stworzony przez żonę Enrique, Vivianę (byłą Miss Argentyny), która dała go swojemu mężowi jako prezent urodzinowy.

Pisząc w wielkim skrócie wpływowi i majętni znajomi Enrique do których należał nawet książę Hiszpanii rozpropagowali sport na całym świecie. Dając fundamenty dla obecnej formy gry w Padla. Dla bardziej zainteresowanych cała historią odsyłamy do International Padel Federation - gdzie można w języku angielskim przeczytać całą historie.

Padel gra i zasady


Celem gry w Padel jest wygranie dwóch z trzech setów. Punktacja jest dokładnie taka sama jak w tenisie. Oznacza to, że punkty rosną w następujący sposób: 15, 30, 40 i gra. W przypadku remisu 40 - 40 nazywa się to deuce, a zwycięzca jest pierwszym graczem, który poprowadzi dwa czyste punkty. Ponieważ kort jest znacznie mniejszy niż w tenisie i jest zamknięty, gracze są blisko siebie, więc muszą dobrze się zrozumieć i współpracować. Jeśli piłka w grze uderza w jakikolwiek element na boisku po odbiciu od podłogi boiska pozostaje bez zmian w grze i powinna być odbita zanim uderzy w podłogę po raz drugi.

Wiele osób uważa, że Padel jest przyjemniejszy niż tenis i daje satysfakcję od pierwszych godzin spędzonych na korcie. Gra się rakietą, przypominającym rakietkę do tenisa stołowego, tylko grubszą i większą z otworami. Piłki są tego samego rozmiaru co piłki tenisowe, ale mniej z mniejszym ciśnieniem, co daje wolniejsze tempo.

Padel polska


Polish Padel Federation, założona w 2013 roku, jest największą organizacją promującą i rozwijającą padel w Polsce. Na stronie federacji znajdziemy wszystkie informacje dotyczące polskiej ligi gdzie można uzyskać informacje gdzie grac w padla w polsce